Listopad 2015

Varvara

13. listopadu 2015 v 18:02 | Kattys |  Noty
Když už v současné době vyrazím na koncert, musí to být cenově přijatelná hudební událost. Mám obě ruce levé, hlava začíná vynechávat a tělem bych se neuživila ani v dobách bujarého mládí, tudíž musím pečlivě zvážit, zda si tu kterou kulturní akci mohu dovolit. Nejlépe se mi osvědčily dosud ne příliš známé talenty a budoucí, důraz je na slově budoucí, hvězdy. :)


Včera jsem se vypravila na koncert ruské klavíristky Varvary. Ona se dívka, tedy spíše již mladá dáma, rok narození 1983, jmenuje celým jménem Varvara Něpomňaščaja, ale zřejmě záhy pochopila, že pro ostatní svět, myslím tedy kromě rodné matičky Rusi a pár nadšenců kolem, je její příjmení nevyslovitelné a tak zůstala moudře u Varvary.

Na programu byl Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll. Pravda, dovedla bych si představit i jiné dílo klavírní tvorby, které má Ruska v repertoáru, b-moll mi připadal tak nějak příliš známý až ohraný, ale pak jsem si uvědomila, že vlastně Praha tento Čajkovského populární kousek tak často neslýchá, zanechala jsem předsudky doma a do Smetanovy síně Obecního domu dorazila plna očekávání. A Varvara nezklamala. Takhle upřímně, nadšeně a s vervou jsem už dlouho nikoho hrát neviděla a že sem tam na nějaký ten koncert zajdu. Ovšem, čistě mezi námi, kdyby ta dívenka hrála špatně, samozřejmě bych to nepoznala, hudebního vzděláni nemajíc, ale jako naprostému laikovi se mi její hra zdála úžasná a notoricky známý koncert pro mě dostal další rozměr. Seděla jsem blízko klavíristky, a tak jsem mohla sledovat její ruce, řeknu vám, to byl také zážitek. Zkrátka, klavíristka mě nadchla, hodlám sledovat její další kariéru a až se proslaví, mohu vyprávět vnoučatům, jak jsem ji kdysi dávno a dávno tomu slyšela hrát v Praze.

To dirigent Petr Altrichter už doma i v zahraničí leccos dokázal, ale nejsem si jistá, jestli jsem ho viděla takhle naživo, spíše bych řekla, že jeho jméno znám z nahrávek a pořadů hudební stanice Vltava.

Zajímavé je, že původně vlastně mělo jít o jiný koncert a jiného dirigenta, vstupenky jsem si zajistila s velkým časovým předstihem a těšila se na Hanuse & Hanuše, tedy na hudebního skladatele Jana Hanuše a dirigenta Tomáše Hanuse, až v den koncertu jsem zjistila, že žádní Hanusové ani Hanušové nebudou.

Hmmm... no... vyslechla jsem si Musorgského Chovanštinu a nebylo to špatné, ale pro příště by stálo za to změnu nějakým způsobem oznámit, či snad dokonce uvést vysvětlení. Já se ho dopátrala až na stránkách výše uvedeného skladatele Jana Hanuše. " V rámci abonentního koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK měla být 11. a 12. listopadu 2015 provedena skladba Jana Hanuše Tři dantovská preludia z baletu Labyrint op. 98. Skladba byla z důvodu termínové kolize v souvislosti s novým angažmá pana dirigenta Tomáše Hanuse u Welsh National Opera stažena z programu.

Takže tak. :-)